Už jste si letos snížili základ daně z příjmů?

Kategorie: Finance / November 12, 2015 / Zobrazení: 1553

Blíží se konec roku, a tak je načase zamyslet se nad tím, jak si můžeme snížit základ daně z příjmů a ušetřit tak na dani. I když zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů nabízí poměrně široké možnosti, jen málo kdo o nich ví, přičemž nejsou více méně limitované výší ročního příjmu. Samozřejmě je lze uplatnit pouze do výše základu daně.

V rámci uplatnění nezdanitelné části si lze od základu daně odečíst dar věnovaný například:

  • školským zařízením
  • zdravotnickým zařízením
  • charitativním organizacím a nadacím
  • spolkům (dříve zvaným příspěvkovým organizacím) poskytujícím sociální služby, věnujícím se péči o mládež, ochraně a péči nejen ohrožených zvířat (včetně útulků) nebo spolkům, které se zabývají kulturním vyžitím a práce s mládeží
  • fyzické osobě pobírající invalidní důchod a nezletilým dětem závislým na péči jiné osoby, pokud poslouží k pořízení zdravotního prostředku. Zde je však možné uplatnit dar pouze do výše rozdílu mezi pořizovací cenou zdravotního prostředku a výší státního příspěvku na jeho pořízení

Přičemž minimální roční výše daru (suma poskytnutých darů v daném roce) musí činit alespoň 1 000,- Kč nebo 2 % základu daně z příjmů. Maximálně si však můžeme na darech odečíst pouze 15 % ze základu daně.

Samostatné ocenění daru má bezplatné darování krve a jeho složek, které vám sníží základ daně o 2 000,- Kč za každý odběr krve, ale i bezplatné darování orgánu žijícím dárcem, který se oceňuje 20 000,- Kč.

Další možností je stát se členem odborové organizace a uhradit členský příspěvek, který si od základu daně můžete odečíst do výše 1,5 % zdanitelných příjmů, avšak maximálně 3 000,- Kč.

Jak je z výše uvedeného patrné, lze si základ daně snížit i na poslední chvíli, byť darování orgánu do konce roku již zřejmě nestihnete. Na delší trať jsou níže uvedené další možnosti, z nichž mezi nejčastější a zřejmě i nejvyužívanější patří příspěvky na penzijní a životní pojištění včetně příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, které si od základu daně můžete odečíst v maximální výši 12 000,- Kč.

Bohužel v případě příspěvků na penzijní pojištění, připojištění a doplňkové penzijní spoření je pro uplatnění maximální výše odečtu nutné v průběhu roku do daného systému vložit dvojnásobnou částku, tj. 24 000,- Kč, jelikož zákon ukládá povinnost od vložených příspěvků odečíst 12 000,- Kč. To znamená, že pokud si měsíčně ukládáte na penzijní pojištění apod. pouze 1 000,- Kč, neodečtete si od základu daně nic.

Také úroky ze stavebního spoření a hypotečního úvěru sloužícího pro řešení bytových potřeb, ať už se jedná o nákup či výstavbu nemovitosti nebo dokonce o vypořádání společného jmění manželů, případně spoludědiců, nabízí poměrně značnou daňovou úlevu. Vlastník dané nemovitosti si totiž může od základu daně odečíst až 300 000,- Kč, přičemž pokud platí úroky pouze po část roku, nesmí měsíční uplatňovaná částka překročit 1/12 z maximální částky, tj. 25 000,- Kč.

V neposlední řadě si od základu daně můžete odečíst výdaje za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělání, ovšem pouze za předpokladu, že je za vás nezaplatil zaměstnavatel, a to až do výše 10 000,- Kč. Pokud máte lehké zdravotní postižení, zvyšuje se tato hranice na 13 000,- Kč a u těžkého zdravotního postižení na 15 000,- Kč.

Jak je z výše uvedeného patrné, nabízí se celá řada, jak optimalizovat daňové zatížení fyzické osoby jakožto občana, bohužel se v zaměstnání jen málokdy setkáte s fundovanou účetní, která o daných možnostech ví nebo je ochotna z vlastní iniciativy poradit. Tak či tak je na Vás zda finančně podpoříte stát nebo sami sebe a své okolí. Já osobně volím druhou možnost. Vždy se vyplatí investovat do sebe a podpořit snahu druhých, ať už se jedná o zvířecí útulky či nadace a příspěvkové, které pomáhají nemocným.

Thank for sharing!