Zadluženost domácností stále roste, a tak by nebylo od věci připojit k tvorbě rodinného rozpočtu také zpracování osobního finančního plánu, který by účel rozpočtu ještě vylepšil a posunul na vyšší level.
Přestože pojem „osobní finanční plán“ vyvolává dojem něčeho složitého, k jehož zpracování potřebujete disponovat speciálními informacemi, zvláště pak, pokud jeho zpracování nabízejí banky či finanční poradci. Nicméně není tomu tak. Jeho zpracování zvládne každý se selským rozumem a my si teď ukážeme jak.
Prvním krokem je vytvoření rodinného rozpočtu, o němž jsem psala zde. Druhým krokem je již samotný finanční plán, který sestavíme jak pro nejbližší období, tak i pro vzdálenější budoucnost, přičemž jeho předpokladem je přebytkový rodinný rozpočet, to znamená, že celkové příjmy převyšují celkové výdaje. Vzniklý rozdíl totiž představuje částku, která bude použita pro naplnění krátkodobého a dlouhodobého plánu, při jehož sestavení by se měly zkoumat potřeby daného jedince a jeho finanční možnosti pro jejich zabezpečení. Například se může jednat o hledání odpovědí na níže uvedené otázky.
V případě kladné odpovědi je k potřebě přiřazena část přebytku zjištěného při sestavování rodinného rozpočtu a produkt, kterým bude daná potřeba uspokojována (např. stavební spoření, terminovaný účet, životní pojištění, penzijní připojištění). Samozřejmě se finanční plán bude lišit osoby od osoby, jelikož každý má jinak nastaven žebříček hodnot a priorit. Proto rodiny s dětmi budou spíše řešit její zabezpečení, zatímco single bez závazků se zaměří na financování vlastního bydlení a užívání si života.
Příklad: Rodině se 2 dětmi zůstane každý měsíc z rodinného rozpočtu 3 000,- Kč, které může použít na zajištění budoucích potřeb, za které považuje zabezpečení rodiny pro případ ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci a vytvoření finanční rezervy pro nenadálé výdaje, které se rozhodla zabezpečit následovně:
Budoucí potřeba |
Produkt |
Částka |
Zabezpečení rodiny |
Investiční životní pojištění |
2 000 Kč/měs. |
Finanční rezerva |
Spořicí účet |
1 000 Kč/měs. |
Pokud máme takto vytvořený finanční plán, zbývá nám jej pouze realizovat, což je krok třetí. To znamená, že začneme řešit, kde zvolené bankovní a pojistné produkty „nakoupíme“. Ideální je porovnat jejich nabídku od všech institucí, které je nabízejí a vybrat si tu nejvýhodnější a zároveň i nejlevnější (nejnižší či nulové poplatky). Nicméně chápu, že většina z vás dá přednost bance, u které má vedený běžný účet. Je to pohodlnější, znáte tamní bankovní poradce a samozřejmě si nemusíte pamatovat, kde co máte.
No a posledním krokem je sledování dodržování stanoveného finančního plánu.
Vidíte, není to tak těžké, že ne?