Jak na daňové přiznání daně z nemovitosti - pozemek

Kategorie: Finance / January 18, 2015 / Zobrazení: 2141

Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří se rozhodli postavit si dům a v minulém roce se stali vlastníky pozemku, jistě Vás nemine zpracování daňového přiznání, které musíte na finanční úřad podat do konce ledna.

Ačkoliv má řada lidí z vyplňování daňových přiznání hrůzu, není potřeba se děsit, jelikož s pomocí pokynů, které jsou jejich součástí, a daňového zákona je to hračka. Pouze to zabere trochu času. Navíc jsou na internetu k dispozici interaktivní formuláře, které po zadání vstupních dat provedou výpočet sami. Osobně se mi osvědčily formuláře (Šablony) portálu Business centra, kde jsou pro většinu lidí zdarma, avšak je potřeba si dát pozor na jejich aktuálnost.

 

Jaké podklady?

Základem pro rychlé a správné zpracování daňového přiznání je klíčové nachystat si veškeré potřebné podklady, ze kterých budete vycházet. V případě nemovitosti se jedná o:

  • Výpis z katastru (stačí si ho vyjet na internetu), ze kterého budete čerpat informace o pozemku;
  • Pokyny, které jsou součástí daňového přiznání (pokud budete zpracovávat daňové přiznání přes interaktivní formulář, tak je najdete u daňového přiznání);
  • Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, tj. aktualizovaný (opět k dispozici on-line např. na Business centru);
  • Vyhlášku č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů (pouze pokud budete zdaňovat pozemek, přičemž ji najdete např. na Portálu veřejné správy).

Vyplňování daňového přiznání

Stranu 1 není potřeba nějak vysvětlovat, jelikož vše Vám vysvětlí Pokyn – „Finanční úřad pro“ je kraj, ve kterém se nemovitost nachází, „Územní pracoviště“ je město či obec, ve které se nemovitost nachází (tyto informace najdete i na výpisu z katastru nemovitosti - úplně vespod), a jakožto fyzická osoba (občan) vyplníte rodné číslo (píše se bez lomítka) a zaškrtnete „Fyzická osoba“. Protože daňové přiznání podáváte poprvé, zakřížkujete políčko „Řádné“, a jelikož budete podávat daňové přiznání za pozemek, v důsledku čehož budete vyplňovat pouze 1 list, napíšete do „Počet listů k dani z pozemku“ 1, „Rok“ je rokem, ve kterém podáváte daňového přiznání. Teď už stačí jen doplnit osobní data. Osobně doporučuji psát i telefonní číslo a e-mail, aby Vás finanční úřad mohl co nejrychleji zkontaktovat, kdyby bylo potřeba něco opravit či doplnit, ale samozřejmě není to povinné.

Nyní ta zábavnější část, kterou je list číslo 1 neboli II. ODDÍL – údaje k dani z pozemků, při jejímž vyplňování budete čerpat informace z výpisu z katastru nemovitosti. Konkrétní informace, které Vás budou zajímat, jsou v níže uvedeném obrázku zakroužkovány červeně.

 


 
Obrázek 1: Informace o pozemku z výpisu z katastru nemovitosti
Zdroj: ČÚZK


Políčko 201 – Předmět daně z pozemku – o jaký druh pozemku se jedná, zjistíte z výpisu z katastru nemovitosti. V našem případě se jedná o ornou půdu (ještě nebyla převedena na stavební pozemek), a tak do daňového přiznání napíšeme „A“. Jelikož řada pozemků je při podání daňového přiznání již v katastru zapsaná, nebude nás zajímat políčko 202 a 203.

Co nás však zajímá je políčko 204, 205 a 206 – „Název obce“ stejně jako katastrálního území opíšeme z výpisu z katastru stejně jako „Kód katastrálního území“, který se nachází v hranaté závorce vedle názvu katastrálního území (v našem případě se jedná o 640972).

Políčko 207 – Parcely – protože nejsme správním subjektem (obec, město apod.), ale fyzickou osobou, nebude se nás týkat bod e) až g). Bod d) by se nás pak týkal pouze v případě, že byste na pozemku již měli vybudovanou nějakou stavbu (např. chatku, kůlnu apod.). V tom případě byste do řádku napsali její výměru v m2. My však žádnými stavbami na pozemku nedisponujeme, a tak vyplníme pouze bod „a) parcelní číslo“, který opět vyčteme z výpisu (v našem případě 1937). Do bodu b) výměra parcely nebo zpevněné plochy v m2 uvedeme výměru (v našem případě 3 850 m2) a do bodu c) právní vztah „V“, jelikož jsme jeho vlastníkem.

Výměra uvedená v bodu b) se promítne do políčka 208 a), který v našem případě také jako jediné vyplníme, a dále do políčka (řádku) 210.

 


Obrázek 2: Daňové přiznání z nemovitosti – vstupní data
Zdroj: autor


Vstupní data máme zadána, a tak přejdeme k samotnému výpočtu. Výměra pozemku se nám automaticky zapsala do řádku 210, a tak začnete vyplňovat ostatní políčka.

Řádek 211 – cenu pozemku za 1 m2 najdete v zákoně v § 5 odst. 1 a 2 tak, jak je v přiznání uvedeno. Pokud si příslušný paragraf v zákoně najdeme, zjistíme (v případě odst. 1, který zahrnuje ornou půdu, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty), že cenu najdeme ve vyhlášce vydané na základě zmocnění v § 17 daného zákona. To znamená, že si najdete Vyhlášku č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území … (viz výše) a v její příloze si vyhledáte obec, ve které se pozemek nachází, a hned v 1. sloupci zjistíte průměrnou cenu pozemku na 1 m2. Zároveň si ve 2. sloupci můžete ověřit správnost kódu katastrálního území, který jste vyplňovali v políčku 206.

Řádek 212 se nám po zadání ceny automaticky vypočte, přičemž se jedná pouze o pronásobení výměry cenou (3 850*16,39), kdy vypočtenou částku zaokrouhlíme směrem nahoru.

Řádek 213 již máme předvyplněný, přičemž sazbu daně najdeme v uvedeném § 6 odst. 1. Řádek 214 – 216 se nás netýká, a tak přejdeme k řádku 217, který se nám automaticky vypočítá, kdy se opět jedná o pronásobení dvou řádků, tj. ř. 212 a 213 (63 102*0,75 %), kdy výsledek opět zaokrouhlíme směrem nahoru. Protože se nás osvobození netýká a ani není pozemek vázaný na spoluvlastnický podíl, promítne se nám vypočítaná výše daně z řádku 217 do řádku 220 a 222.

Stejně tak se nám daň promítne i do řádku 224, jelikož na ornou půdu a další pozemky dle výše uvedeného § 5 odst. 1 nemůže obec stanovit místní koeficient, který by výši daně zvyšoval. V ostatních případech je nutné si místní vyhlášku obce najít na jejích internetových stránkách, kde musí být v rámci povinně zveřejňovaných informací vyvěšena.

 


Obrázek 3: Výpočet daňové povinnosti
Zdroj: autor

Jelikož nebudeme podávat daňové přiznání za pozemek (III. ODDÍL), bude nás teď zajímat pouze IV. ODDÍL – údaje k dani z nemovitosti. Zde se nám z oddílu II. přenesla vypočítaná daňová povinnost z řádku 224 na řádek 401 a 402.



Obrázek 4: Konečná daňová povinnost
Zdroj: autor

V této části vyplníme pouze osobu, která daňové přiznání vyplnila (můžete opět doplnit i telefon a e-mail, ale není to povinné), datum sestavení daňového přiznání (pokud tak činíte v interaktivním formuláři, automaticky se napíše datum, kdy ho vyplňujete) a přidáte podpis.

Ačkoliv to zákon nevyžaduje, osobně bych daňové přiznání doplnila výpisem z katastru nemovitosti (stačí ho vytisknout z on-line katastru), aby finanční úřad věděl, kde jste k údajům přišli. Samozřejmě si to můžou najít sami (nahlížení do katastru je legální), ale je dobré jim usnadnit práci, jelikož v budoucnosti by se Vám mohli ti úředníci hodit. Z daňového přiznání pak dodáte (vytisknete – klidně i černobíle) úvodní stránku s Vašimi soukromými daty a II. a IV. oddíl. III. oddíl není potřeba dokládat, jelikož nepodáváte daňové přiznání ze stavby či jednotky (bytu).

Kdy zaplatit?

Co se týče zaplacení daně, tak pokud daň nečiní více než 5 000,- Kč, jste povinni ji zaplatit najednou nejpozději do 31. května. Pokud však dosahuje částky nižší 30,- Kč, tak ji neplatíte, avšak i v tomto případě jste povinni podat daňové přiznání!

Thank for sharing!