Každý člověk má čas od času problém s dosahováním vyrovnaného rodinného rozpočtu. Důvodem může být jednak finanční negramotnost, napjatý rodinný rozpočet nebo pouhé podléhání všude útočícímu konzumu.
Pokud se Váš rozpočet dostává do červených čísel pouze výjimečně, není to nic katastrofálního (za předpokladu, že máte k dispozici volné finanční prostředky, které výdaje nad limit pokryjí). Problém však nastává tehdy, pokud se do mínusu dostáváte pravidelně, a tím pádem čím dál více zabředáte do dluhové pasti. Přitom stačí pouze sledovat výši svých příjmů a výdajů, což Vám umožní mít rodinný rozpočet pod kontrolou.
Takovým odrazovým můstkem je plánování rodinného rozpočtu na měsíc dopředu. Tomu Vám napomohou níže uvedené kroky:
- Sepsání příjmů, které v daném měsíci poplynou do rozpočtu, a to včetně jejich výše. To není nic složitého, jejich výše se zpravidla měsíc od měsíce neliší.
- Sepsání pravidelných výdajů včetně jejich výše, mezi které nejčastěji patří nájemné, splátky úvěrů, SIPO a položky trvalého příkazu, případně cestovné či výdaje na PHM, pokud do práce dojíždíte. Pokud máte přehled o výdajích na potraviny, můžete tento výčet doplnit také o tyto výdaje.
- Výpočet rozdílu mezi příjmy a výdaji, kdy jeho výše vypovídá o finančních prostředcích, které máte k dispozici navíc. Pokud příjmy nestačí pokrýt pravidelné výdaje, je nutné se zaměřit na jejich snížení, pokud je to alespoň trochu možné, nebo si najít další zdroj příjmů, což v dnešní době bohužel není nic ojedinělého. Nicméně pokud se vzniklý rozdíl pohybuje v kladných číslech, přichází na řadu 4. krok.
- Rozdělení volných finančních prostředků. Jeho úkolem je zajištění kontroly nad ostatními výdaji. Mě osobně se zamlouvá obálková technika, kdy si vezmete několik obálek, které si pojmenujete podle výdajů, na které budou v nich vložené peníze určeny, a to včetně částky (nebudete si muset pamatovat, kolik peněz máte na co vyhrazeno). Můžete je nadepsat například Potraviny (doporučuji jejich vyčíslení až v tomto kroku, jelikož nemají pevně stanovenou částku), Domácnost (výdaje na čisticí prostředky, prací prášky apod.), Oblečení, Kosmetika (u žen obě položky povinně ), Kultura, Kroužky apod. Prostě záleží na zvyklostech rodiny. Nicméně ideální by bylo jednu obálku věnovat úsporám, které oceníte v případě, že dojde k neočekávaným výdajům (např. porucha spotřebiče). Přestože se doporučuje odkládat si takto 10 % ze mzdy, je mi jasné, že je to pro řadu rodin ne reálné. Nicméně pouhých pravidelně odkládaných 500,- Kč udělá z dlouhodobého hlediska pěknou sumičku.
No a posledním krokem či završením plánování rodinného rozpočtu je jeho dodržování a nepřekračování částek uvedených na jednotlivých obálkách, odkud si budete postupně brát finanční prostředky na předem určené výdaje.
RODINNÝ ROZPOČET - ŘÍJEN
PŘÍJMY
- mzda manžela
- mzda manželky
- ostatní příjmy (přivýdělky)
VÝDAJE (pravidelně se opakující)
- nájemné
- splátky úvěrů, půjček
- SIPO, inkaso
- trvalý příkaz
- doprava
ROZDÍL: Příjmy - výdaje, OBÁLKOVÁNÍ:
- Potraviny
- Domácnost
- Oblečení
- Kroužky/Hobby
- Kultura
- Kosmetika
- aj.