Mzdové minimum VIII – vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Kategorie: Finance / August 24, 2015 / Zobrazení: 1366

Stejně jako peněžitá pomoc v mateřství, tak i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (dále jen „vyrovnávací příspěvek“ a „VPTM“) nevyplácí zaměstnavatel, ale příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení, a to těhotným zaměstnankyním, které nemohou podle lékařského posudku vykonávat stávající práci, která by ohrozila jejich těhotenství, na základě čehož jsou dočasně převedeny na jinou práci, která je však bez jejich zavinění méně placená. Za převedení na jinou práci se také považuje úprava pracovních podmínek, jimiž se rozumí například snížení normovaného výkonu práce, zproštění výkonu činností zakázaných těhotným ženám, mezi které patří také noční práce. Dávka se však neposkytuje pouze těhotným zaměstnankyním, ale i matkám do konce 9. měsíce po porodu, pokud vykonávají práci, která je pro tyto ženy zakázaná, případně kojícím ženám.

Komu nenáleží
Nicméně ne každé zaměstnankyni vyrovnávací přípěvek náleží. Patří mezi ně:

  • ženy pracující na základě dohody o pracovní činnosti či provedení práce;
  • dobrovolnice pracující v pečovatelských službách;
  • členky kolektivních orgánů právnických osob;
  • OSVČ;
  • ženy odsouzené ve výkonu trestu odnětí svobody zařazených do práce nebo výkonu zabezpečovací detence;
  • ženy účastných pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu;
  • žákyně a studentky, pokud zaměstnání spadá do období školních prázdnin;
  • zahraniční zaměstnankyně.

Jak dlouho se vyplácí a jak se vypočítá
Vyrovnávací příspěvek se poskytuje za kalendářní dny, ve kterých trvalo převedení na jinou práci, přičemž se do nich nezapočítávají dny, ve kterých trvala pracovní neschopnost, karanténa, ošetřování člena rodiny a omluvená i neomluvená nepřítomnost v práci. Co se týče jeho vyplácení, pak se těhotným zaměstnankyním vyplácí nejdéle do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, ženám na mateřské dovolené do konce 9. měsíce po porodu a kojícím ženám po dobu kojení.

Vyrovnávací příspěvek se stanovuje jako rozdíl denního vyměřovacího základu zjištěného ke dni převedení zaměstnankyně na jinou práci a průměru jejích započitatelných příjmů, které připadají na 1 kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení. Při stanovení a redukci denního vyměřovacího základu se přitom postupuje stejně jako u peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že se úhrn započitatelných příjmů (vyměřovací základ) zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období, přičemž se takto zjištěná částka zredukuje.

Neredukovaný denní vyměřovací základ =  

Redukce denního vyměřovacího základu (DVZ)

Redukce na

Max. redukovaný denní výdělek

DVZ do 888,- Kč

100 %

888,- Kč

DVZ od 888,- Kč do 1 331 Kč

60 %

265,80 Kč

DVZ od 1 331,- do 2 662,- Kč

30 %

399,30 Kč

k DVZ nad 2 662,- Kč

nepřihlíží se

x

Maximální redukovaný DVZ

 

1 554,- Kč

Nyní si na příkladu ukážeme, jak ho vypočítat.

Do doby převedení na jinou práci jsme měly měsíční hrubou mzdu ve výši 20 000,- Kč, která se v rozhodném období (365 dnů) neměnila. Po převedení na jinou práci nám však měsíční hrubá mzda klesla na 15 000,- Kč. Jakou výši bude mít náš denní vyrovnávací příspěvek?

Jak je výše uvedeno, nejdříve si vypočteme neredukovaný denní vyměřovací základ, který se vypočte jako:
Neredukovaný denní vyměřovací základ =  = 657,53 Kč

Protože je neredukovaný DVZ pod hodnotou 888,- Kč, spadáme do 100% redukční hranice, kdy:
Redukovaný DVZ =100 % z 658 Kč = 658 Kč

Průměrnou výši započitatelných příjmů na 1 kalendářní den vypočteme přibližně takto:

Průměrný denní započitatelný příjem =  = 493 Kč

Denní vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který nám náleží za převedení na jinou práci, se tedy vypočítá jako:

Denní vyrovnávací příspěvek = 658 – 493 = 165,- Kč

Jak bylo výše uvedeno, vyplácí se vyrovnávací příspěvek za kalendářní dny, po které trvá převedení na jinou práci, a to nejpozději od začátku 6. týdne před termínem porodu, případně do konce 9. měsíce po porodu nebo po celou dobu kojení, přičemž příslušná OSSZ je povinna ho vyplatit nejpozději do 1 měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla podána žádost na jeho výplatu.

Jak zažádat o VPTM
Zaměstnankyně žádost o dávku uplatňuje tiskopisem „Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství“, který ji vydá ošetřující gynekolog a v části A potvrdí předpokládaný den porodu. Pokud zaměstnankyně nemůže vykonávat svoji dosavadní pracovní činnost, předá tiskopis zaměstnavateli.

Jestliže však vzhledem k rizikovému těhotenství nemůže vykonávat žádnou pracovní činnost, ještě před odevzdáním tiskopisu zaměstnavateli ho předá k doplnění svému ošetřujícímu lékaři, který v části B bodu 2 uvede, že na základě jeho rozhodnutí práce, kterou dosud zaměstnankyně vykonávala, ohrožuje její těhotenství, mateřství či kojení. Teprve poté může těhotná zaměstnankyně tiskopis předat svému zaměstnavateli, avšak až po vyplnění části D.

Zaměstnavatel následně doplní údaje v části C, a pokud zaměstnankyně vykonávala pro těhotnou ženu, matkám a kojícím ženám zakázanou činnost, tak i bod 1 v části B tiskopisu a odešle ho příslušné OSSZ spolu s vyplněným tiskopisem „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“. Následně je povinen každý měsíc, ve kterém trvá převedení na jinou práci, zaslat OSSZ vyplněný tiskopis „Potvrzení pro účely výplaty vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství“, a to nejpozději v den, ve kterém vyplácí mzdy či platy za uplynulý měsíc.

Thank for sharing!