Pokud máte v obchodním majetku zaevidován automobil, případně je předmětem nájmu či finančního leasingu, nabízejí se vám 3 možnosti, jak si za jeho užívání uplatňovat výdaje, přičemž u jednoho vozu nesmíte v průběhu zdaňovacího roku měnit metodiku jejich výpočtu. Konkrétně se nabízí:
Jak už uplatňování výdajů paušálem dává tušit, jedná se o časově a administrativně nejméně zatěžující činnost, jelikož její princip spočívá v uplatnění výdaje formou jednorázové částky, která dle §24 odst. 2 písm. zt) činí 5 000,- Kč na každé auto za kalendářní měsíc, aniž by byla nutná jakákoliv průběžná evidence. Jedinou podmínkou je evidence vozu v obchodním majetku, případně v pronájmu, a dokladové uplatňování výdajů, to znamená, že pokud si v daňovém přiznání uplatňujete výdaje procentem, nesmíte tuto metodiku používat. Paušální výdaj je pak možné použít až na 3 vozy.
Dále na co je potřeba dát si pozor, je krácení paušálu při využívání vozidla i pro soukromé účely, kdy se částka 5 000,- Kč krátí o 80 %, tj. na 4 000,- Kč. O 80 % pak musíte na konci roku pokrátit také odpisy na dané auto. Další omezení se týká krácení paušální částky v měsíci, kdy byl automobil pořízen nebo naopak vyřazen, přičemž zákon neříká, jak má ke krácení dojít. Nicméně nejvhodnější metodou je výpočet paušálního výdaje na den a následné vynásobení počtem dnů, po které byl vůz používán (např. automobil byl pořízen a zařazen do obchodního majetku 10.2.16, tudíž bude pro zajištění a udržení příjmů používán 20 dnů => paušální výdaj za měsíc únor: (5 000:29)x20 = 3 448,- Kč
Pokud jste plátci DPH a bojíte se, že paušálním uplatňováním výdajů ztratíte nárok na odpočet DPH za nakoupené PHM, pak nemusíte. Můžete si jej i nadále uplatňovat, avšak je nutné vést Knihu jízd, aby bylo možné prokázat nárok na jeho odpočet.
Úskalím paušálního výdaje je také skutečnost, že automobil, u kterého tento typ uplatňování výdajů využíváte, nesmíte dát do pronájmu ani ho poskytovat zaměstnancům na služební cesty.
Druhou možností, jak si uplatnit výdaje/náklady na automobil, je jejich dokladová evidence, tj. podle skutečně vynaložených výdajů, přičemž tento způsob je vhodné uplatňovat tehdy, pokud náklady na spotřebu pohonných hmot měsíčně převýší částku 5 000,- Kč. Kromě evidence dokladů za nákup PHM je nutné také vést Knihu jízd, která musí obsahovat:
Výhodou této metodiky je rovněž skutečnost, že si do výdajů můžete uplatnit i výdaje za parkovné a dálniční známky, což u paušálního uplatňování nelze. Rovněž můžete vozidlo půjčovat zaměstnancům na pracovní cesty nebo ho pronajmout. Také počet motorových vozidel zde není nijak omezen.
Třetí způsob uplatňování výdajů/nákladů na motorové vozidlo je založeno na počtu ujetých kilometrů, které je vhodné použít tehdy, pokud není automobil zahrnut v obchodním majetku. Jeho princip spočívá v tom, že si uplatníme náklady na spotřebu PHM na základě ujetých kilometrů, což vyžaduje vedení Knihy jízd, přičemž zároveň si u vlastního vozidla můžeme uplatnit i náhradu za auto (nelze použít u vozu bezplatně půjčeného, vlastního vyřazeného z obchodního majetku nebo auta na "leasing").
K tomu je potřeba znát průměrnou cenu pohonných hmot, kterou pravidelně na začátku roku zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Vyhlášce č. 385/2015 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel …, která pro letošní rok u jednotlivých druhů pohonných hmot činí:
U LPG vozů se pro výpočet použije výše uvedená průměrná cena za benzín navýšená o % uvedená v technickém průkaze, ve kterém by při přestavbě vozu mělo být zapsán dodatek, že se provozem LPG zvyšuje spotřeba PHM o x %.
K výpočtu lze použít také vyšší cenu PHM, než uvádí daná vyhláška, ale je nutné ji prokázat dokladem.
Ve vyhlášce také naleznete výši sazby základní náhrady za používání vozu, která pro letošní rok u osobních vozidel činí 3,80 Kč/1 km. K jejímu výpočtu však dále potřebuje znát aritmetický průměr spotřeby, který vypočtete z údajů uvedených ve velkém technickém průkaze. Výpočet je pak následující:
Máme osobní automobil v osobním vlastnictví ale nezapsaný v obchodním majetku s průměrnou spotřebou PHM ve výši 8,2 l/100km (dle velkého TP), kterým pro potřebu podnikání bylo najeto 50 km.
Výdaj na spotřebu PHM: (8,2:100)*29,70 = 2,44 Kč/km x 50 km = 122,- Kč
Náhrada za používání vozu: 50*3,80 = 190,- Kč
Výdaje za použití vozu: 122 + 190 = 312,- Kč
Typ uplatňování výdajů | Kdy použít | Výhody | Nevýhody |
Paušální výdaje |
- vůz evidován v obchodním majetku - vůz nezahrnutý do obchodního majetku - vůz v pronájmu - vůz je používán i pro soukromé účely |
- žádná evidence a skladování dokladů - uplatnit až u 3 vozů - skutečné výdaje na PHM jsou nižší než 5 000,- Kč - lze uplatit DPH na pohonné hmoty – nutné vést Knihu jízd |
- nelze uplatnit výdaj na parkovné, dálniční známky, PHM - nelze použít, pokud uplatňujeme výdaje % - automobil nelze zapůjčit jiné osobě ani zaměstnanci - nelze použít u bezplatně půjčeného vozu (např. od rodičů) a vozu sloužícího jako zástava |
Dokladová evidence |
- vůz v obchodním majetku - vůz nezahrnutý do obchodního majetku - vůz v pronájmu - vůz je používán i pro soukromé účely - bezplatně zapůjčený vůz - vůz slouží jako zástava |
- výdaje na PHM jsou vyšší než 5 000,- Kč/měsíčně - vůz může používat i jiná osoba - uplatnit na neomezený počet aut - uplatnění DPH - lze uplatnit výdaje na parkování, dálniční známky |
- administrativní náročnost (evidence a lepení dokladů za spotřebu PHM, Kniha jízd) - nelze využít při uplatňování příjmů % |
Počet ujetých kilometrů | - vůz není zahrnut v obchodním majetku |
- počet vozů není omezen - u vlastního vozu lze uplatnit také náhradu za použití vozu |
- nutné sledovat vyhlášku MPSV - nelze uplatit další výdaje spojené s vozidlem (např. oprava a udržování, parkovné, silniční daň) - u bezplatně zapůjčeného nebo na leasing pořízeného majetku nelze uplatnit náhradu za použití vozu |
Ať už si vyberete jakýkoliv způsob uplatňování výdajů/nákladů na automobil, nezbavuje vás to povinnosti za automobil zahrnutý v obchodním majetku platit zálohy na silniční daň a podat daňové přiznání k silniční dani.