Jak na daňové přiznání – daň z příjmů fyzických osob IV

Kategorie: Finance / March 10, 2015 / Zobrazení: 1647

Co doložit k daňovému přiznání

Poslední fází ročního zúčtování je doložení všech potřebných dokumentů (kopie s výjimkou Potvrzení o zdanitelných příjmech) k daňovému přiznání a jejich vyznačení na poslední straně daňového přiznání. Co všechno budete k daňovému přiznání dokládat, záleží na tom, jaká daňová zvýhodnění jste si uplatnili, avšak jedno je pro všechny společné. A to Potvrzení o zdanitelných příjmech, které vám vystaví váš zaměstnavatel a jímž dokládáte nárok na slevu na poplatníka.

U našeho příkladu jsme si v daňovém přiznání dále uplatňovali dar v podobě darování krve, které doložíme potvrzením příjemcem daru, tj. zdravotnickým zařízením, dále odečet úroků z úvěru určeného pro řešení bytových potřeb, pro jejichž uplatnění k daňovému přiznání připojíme kopii smlouvy o úvěru, výpis z listu vlastnictví a potvrzení o zaplacených úrocích, případně kopii stavebního povolení nebo ohlášení stavby, pokud je úvěr použit na výstavbu, či nájemní smlouvy, pokud je úvěr použit na rekonstrukci či modernizaci bytu, případně jiného dokumentu, který dokazuje vlastnické právo k nemovitosti. Ve všech případech se tyto kopie dokládají pouze jednou, a to při prvním odečtu úroků s výjimkou potvrzení o zaplacených úrocích, které se k daňovému přiznání dokládá každý rok. Přičemž do Přílohy daňového přiznání se uvede součet těchto kopií.

Řada poplatníků si v daňovém přiznání uplatňuje zaplacené příspěvky na penzijní pojištění, doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění. V jejich případě se opět dokládá kopie smlouvy o jejich uzavření (stačí doložit pouze při prvním odečtu) a potvrzení o jejich zaplacení (každý rok). Stejně tak je tomu i u příspěvků zaplacených na životní pojištění. I pro tyto dokumenty je v Příloze daňového přiznání vyhrazen řádek, do kterého se opět zapíše součet kopií dokládaných k danému typu pojištění.

Pokud si v daňovém přiznání uplatňujete úhradu za zkoušky, je nutné doložit potvrzení o jejich zaplacení a v případě, že jste osobou s těžším zdravotním postižením či příjemce invalidního důchodu, tak i potvrzení či rozhodnutí orgánu sociálního zabezpečení o tom, že jste byl/a za tuto osobu uznán/a. Přičemž i v tomto případě se počet kopií týkající se uplatnění tohoto nezdanitelného základu daně uvede v Příloze.

Oproti tomu zaplacené odborové příspěvky, které se dokládají potvrzením dané odborové organizace o jejich zaplacení, nemají v Příloze daňového přiznání vyhrazenou kolonku, v důsledku čehož se zapíšou do řádku Další přílohy výše neuvedené, stejně jako následující dokumenty, na základě kterých jsou uplatňovány slevy na dani a daňové zvýhodnění.

Uplatňovaná sleva na poplatníka se v daňovém přiznání dokládá výše uvedeným Potvrzením vystaveným zaměstnavatelem, avšak sleva na manžela/manželku/registrovaného partnera se dokládá dokumentem, který prokazuje totožnost dané osoby (oddacím listem), které bych doplnila jejím čestným prohlášením, ve kterém uvede, že po zdaňovací období neměla vlastní příjem vyšší jak 68 000,- Kč. Pokud se navíc daná sleva zvyšovala na dvojnásobek v důsledku držení průkazu ZTP/P, pak je nutné tyto dokumenty doplnit o kopii průkazu ZTP/P. I zde stačí tyto dokumenty doložit pouze jednou při prvním uplatnění dané slevy na dani.

Pokud jste si v daňovém přiznání uplatnili slevu na invaliditu, musíte k daňovému přiznání připojit rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu (pouze při prvním uplatnění slevy) a dále doklad o výplatě důchodu (každý rok). Jestliže jste si jako držitelé průkazu ZTP/P uplatnili slevu pro držitele ZTP/P, máte to značně jednodušší, jelikož stačí pouze doložit kopii daného průkazu, a to pouze jednou. Stejně tak to mají jednodušší i pracující studenti, kterým k prokázání nároku na slevu na studenta stačí k daňovému přiznání připojit potvrzení školy o studiu.

A jak je tomu v případě uplatňování nároku na daňové zvýhodnění? V prvé řadě musíte doložit totožnost dítěte úředním dokladem (nejčastěji kopií rodného listu), pokud je dítě držitelem ZTP/P průkazu, v důsledku čehož jste si zdvojnásobili nárok na daňové zvýhodnění, je nutné doložit jeho kopii. Je-li dítě studentem, připojí se k daňovému přiznání také potvrzení školy o studiu. Velmi důležitou přílohou je také potvrzení zaměstnavatele manžela/manželky/registrovaného partnera, ve kterém je uvedeno, že si nárok na daňové zvýhodnění neuplatňuje, i když mnohdy stačí i pouhé čestné prohlášení dané osoby o nevyužívání tohoto nároku.

Nárok na slevu na umístění dítěte stačí doložit potvrzením předškolního zařízení o výši „školného“, které jste za dítě zaplatili, přičemž v něm musí být uvedeno jméno dítěte a celková částka zaplaceného „školného“ za dané zdaňovací období. Na rozdíl od výše uvedených slev, je v Příloze daňového přiznání pro tyto dokumenty vyhrazen řádek.

Ačkoliv se roční zúčtování tváří jako poměrně náročná činnost, domnívám se, že jsem pomocí minisérie „Jak na daňové přiznání“ ukázala, že to přece jen není žádná věda. Pouze to vyžaduje trochu času a samozřejmě číst paragrafy. A pokud se i přesto bojíte, že roční zúčtování zpracujete špatně, nevěstě hlavu. Pokud se tam nějaká chybka objeví, paní z finančního úřadu se vám ozve a pomůže vám je opravit. Ne všechny jsou protivné báby ;-)

Thank for sharing!