Dlužníci jako oběť?

Kategorie: Finance / June 27, 2016 / Zobrazení: 1550

V souvislosti se spotřebitelskými úvěry, ať už bankovními či nebankovními, se pojí problematika zadlužování domácností, které nejsou schopny své dluhy splácet a dostávají se do role oběti zlých finančních institucí, které je chtějí připravit o všechno včetně střechy nad hlavou, zatímco oni jsou ti nevinní a stali se obětí finanční mašinérie.

 

Je pravda, že některé nefinanční instituce využívaly finanční negramotnosti domácností ve svůj prospěch a poskytovaly úvěry za nestandardní podmínky, čímž se řada lidí dostala do problémů. Na druhou stranu (a buďme k sobě upřímní) si za to mohli sami a byla a je jen jejich hloupost, když si půjčovali i přesto, že v dané době nebyli schopni vyjít se svým příjmem.

Z osobní zkušenosti mohu říci, že z 20 zaměstnanců má 5 osob vyhlášen osobní bankrot, jelikož nejsou schopni splácet přehršel dluhů (není problém i 22 exekucí na jednu osobu, mezi kterými je pár pokut, nezaplacené inkaso, nějaké to auto apod.), které běžně dosahují hodnoty přes 1 500 000,- Kč. Díky osobnímu bankrotu jsou tak povinni v průběhu 5 let splatit pouze 30 % z dlužné částky (při dluhu 1 mil. Kč to je 450 000,- Kč). Zbývající část se jim promine a oni se budou moci znovu vesele zadlužit, protože budou mít čistý registr.

Možná si říkáte „Dobře jim tak.“ (finančním institucím) „Jsou nenažrané a jenom nás odírají o peníze.“ Jenže zapomínáte, že mezi věřiteli jsou i rodina, přátelé a známí. Chtěli byste být v jejich pozici? Jak by bylo vám? Pokud od dlužníků čekáte stud a pokoru, pak jste silně naivní. Smějí se vám do očí, přeplacení dlužné částky o 500,- Kč je na vyvolání 3. světové války, hulvátství jde ruku v ruce s jejich mizerným charakterem. O soudním potvrzení, jak poskytovatelům úvěrů lhali o svých dosavadních závazcích (samozřejmě, že žádné dluhy nemají) ani nemluvě.

Proto je dobře, že další novelizace zákona o spotřebitelském úvěru do určité míry chrání také poskytovatele úvěrů, kteří si nyní budu muset povinně ověřovat bezdlužnost žadatele v registru dlužníků. Dosud tak mohli činit, pouze pokud chtěli, takže si za vzniklé problémy (nesplácení dluhu) mohli také sami. Novelizace však chrání také dlužníky, a to především před nesmyslnými poplatky, jako je například předčasné splacení hypotéky bez sankcí a stanovení maximální výše sankce za pozdní splácení, která by měla činit nejvýše 200 000,- Kč, respektive 0,5 % p.d. z dlužné částky. Zároveň by však celková částka penále a smluvní pokuty neměla přesáhnout 50 % celkové dlužné částky.

Thank for sharing!