Pokud jste před otěhotněním pracovala, avšak váš příjem byl v porovnání s příjmem otce dítěte nižší, pak na něho můžete „převést“ rodičovský příspěvek, který se tak navýší (podmínkou je jeho zápis v rodném listě dítěte). Nicméně ten je limitován na 70 % vyměřovacího základu žadatele o příspěvek, přičemž maximální měsíční částka činí 11 500,- Kč.
Postup je takový, že otec dítěte předloží své mzdové účetní k potvrzení Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, ve kterém mu potvrdí jeho započitatelný příjem za posledních 12 měsíců před narozením dítěte. Tu otec dítěte následně předá České správě sociálního zabezpečení, která na základě něho vypočítá denní vyměřovací základ pro stanovení výše rodičovského příspěvku, který pro změnu potřebuje Úřad práce pro vyčíslení rodičovského příspěvku (Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku). Zároveň matka dítěte požádá ČSSZ o ukončení výplaty rodičovského příspěvku.
O rodičovský příspěvek však může otec dítěte požádat nejdříve 6 týdnů po narození dítěte, přičemž s matkou dítěte musí uzavřít písemnou Dohodu o svěření dítěte do péče, kterou společně podepíší, nejlépe před zaměstnancem ČSSZ. Dohoda by měla obsahovat jméno a příjmení otce i matky dítěte včetně rodného čísla, datum narození dítěte a den, od kterého bude dítě svěřeno do péče otce a dále datum a podpis obou rodičů. Zároveň musí na ČSSZ vyplnit Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.
Ačkoliv si na rodičovské dovolené můžete bez omezení přivydělávat, aniž by se vám výše rodičovského příspěvku zkrátila, nesmí tento příjem plynout ze zaměstnání, v rámci kterého čerpáte rodičovskou dovolenou. Jinými slovy, tatínek může během rodičovské dovolené podnikat jako OSVČ, chodit na brigády, případně pro svého zaměstnavatele pracovat na dohodu o pracovní činnosti nebo provedení práce. Maminka se mezi tím bude doma starat o dítě. Na rodičovské dovolené přitom otec dítěte nemusí být kdoví jak dlouho, stačí třeba i týden. Pro čerpání rodičovského příspěvku je totiž stěžejný nástup na rodičovskou dovolenou, ne její délka. To však znamená další cestu na Úřad práce (opět ideálně oba rodiči), kde otec dítěte požádá o převedení příspěvku zpět na matku, čímž mu jeho rodičovská dovolená skončí.
Stejný postup lze uplatnit také při „převodu“ peněžité pomoci v mateřství na otce dítěte, pokud nastávající maminka před otěhotněním nepracovala, případně měla nízké příjmy nebo podnikala, avšak neplatila si nemocenskou, od které se výše mateřské odvíjí.
Tak či tak, v obou případech, kdy je otec dítěte na rodičovské dovolené, musí matka (pokud nepracuje, není registrovaná na úřadu práce nebo celodenně nepečuje o jiné dítě) za sebe odvádět zdravotní pojištění (platba sociálního pojištění není povinná), což znamená, že se na příslušné zdravotní pojišťovně musí zaregistrovat jako Osoba bez zdanitelných příjmů a uhradit pojistné minimálně ve výši 1 337,- Kč/měsíc.